Уплътнители
Уплътнителите – надеждна изолация на фуги и отвори
Уплътнителите, подобно на силиконите, са широко използвани в строителството и довършителните работи. Те решават множество проблеми с изолирането и уплътняването на фуги, кухини и отвори в строителството или други конструкции. Тези изделия са все по-необходими заради прилаганите в строителството разнообразни материали, които имат различни степени на свиване и разширяване в зависимост от строителните процеси и разширяване. Характеризират се с добра адхезия, еластичност, дълговечност, екологичност и инертност спрямо UV лъчи и плесени, като запазват свойствата си при екстремни и бързо променящи се температури.
Приложения
Уплътнителите могат да се използват за запълване на фуги между строителни елементи като прозорци, врати, панели и други конструкции. Това предотвратява проникването на вода, въздух, прах и други замърсявания, като осигурява по-добра изолация и енергийна ефективност на сградите. Също така те могат да подобрят топлинната и звуковата изолация, като намаляват топлинните загуби и предотвратяват преминаването на шум през фугите и връзките.
Видове уплътнители
• Силиконови уплътнители – подходящи са за фуги около прозорци и врати, санитарни помещения (бани и кухни), стъклопакети. Имат отлична адхезия към повечето видове строителни материали, стъкло, метал, керамика и не изискват използване на грунд. Те са гъвкави, устойчиви на влага и температурни колебания.
• Акрилни уплътнители – могат да се използват за вътрешни фуги, където няма директен контакт с вода, както и за запечатване на дупки и отвори, които не са подложени на вибрации - малко пространство между прозорец и стена, подови дъски, перваз на врата и част от стена. Те са лесни за нанасяне и боядисване.
• Полиуретанови уплътнители – обикновено се използват за запечатване на интерпанел шевове, съединения от сглобяеми конструкции, покривни фуги, фуги на строителни конструкции с бетон, метални, дървени или PVC повърхности. Имат висока механична якост, еластичност и устойчивост на химикали.
• Битумни уплътнители – използват се за ремонт на покриви, гумени изделия, битумни покрития и изолационни материали. Характеризират се с добра адхезия и еластичност, антикорозионни свойства, дълъг експлоатационен живот. Могат да бъдат обработвани повърхностно в бъдеще.
• Бутилови уплътнители – подходящи за изолация на фуги в метални конструкции, стъклопакети. Често се използват при монтаж и ремонт на покривни материали и връзки. Имат отлична адхезия към различни материали, устойчиви са на ултравиолетови лъчи.
Как да изберем подходящ уплътнител
За да изберем какъв уплътнител ни е необходим, трябва да си отговорим на няколко важни въпроса като: между какви материали ще бъде положен продуктът; какво би било линейното разширение на фугите; в мокри и влажни помещения ли ще се полага; каква ще бъде температурата там, където ще бъде положен уплътнителят; може ли да се боядисва; ще бъде ли изложен на действието на UV лъчи и атмосферни условия (полагане на покриви и при водосточни тръби)? Изхождайки от отговорите, потребителят ще може да се ориентира и какъв уплътнител ще му бъде полезен.
Какви уплътнители предлага DS Home
В нашия онлайн магазин можете да откриете от на-често използваните уплътнители, в това число силиконови, полиуретанови, акрилни и битумни. Артикулите са в различни цветове и разфасовки, на доказани производители като MAPEI, DCP, SOUDAL. Разгледайте нашите предложения и поръчайте на достъпна цена.